Ostatnio wiele można usłyszeć na temat nowego rodzaju treningu, który zaczyna być traktowany jako trening „dla każdego”. Czym jest trening plyometryczny, dla kogo się nadaje i jakie są jego zalety i wady? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.
Historia treningu plyometrycznego sięga lat 50 XX wieku, kiedy był jedną z bardziej popularnych technik wśród trenerów radzieckich. Wykorzystywali go m.in. trójskoczkowie, którym pomagał szybko poprawić wyskok. Obecnie jest wykorzystywany przez wielu sportowców różnych dyscyplin, jednak często pojawia się dyskusja nad jego bezpieczeństwem i możliwościami zastosowania.
Zatem na czym polega tego rodzaju trening? Jego istota skupia się na uzyskaniu mocy wytwarzanej przez mięśnie wprowadzone w ruch w jak najkrótszym czasie. Duża siła i szybkość to jego najważniejsze wyznaczniki. Wyskoki, przeskoki i skipy powinny być wykonywane w ściśle określony sposób i zostać koniecznie poprzedzone rozgrzewką. Szczególnie dużo czasu należy poświęcić na dokładne rozgrzanie wszystkich stawów, aby uchronić się przed niechcianymi kontuzjami. Ważne, aby tego rodzaju ćwiczenia nie były wykonywane na zbyt twardym podłożu. Zabrania się również stosowania tego rodzaju treningu przez osoby nieletnie, które nie posiadają w pełni wykształconego układu kostnego i mięśniowego. Podczas treningu należy być maksymalnie skoncentrowanym i uważnym. Ćwiczenia plyometryczne są niezwykle wymagające dla organizmu i najmniejszy ból może być zwiastunem poważnej kontuzji. Sportowa odzież i przede wszystkim obuwie treningowe, które dobrze amortyzuje to klucz do sukcesu.
Do niewątpliwych zalet treningu plyometrycznego należy możliwość uzyskania szybkich efektów, w krótkim czasie. Dodatkowym plusem jest to, że nie powoduje przyrostu masy mięśniowej, która nie wszystkim się podoba. Niestety ten rodzaj treningu nie jest odpowiedni dla wszystkich amatorów sportu. Znacznie obciąża mięśnie, ścięgna i stawy, co może prowadzić do kontuzji.
Jeśli chcesz trenować w ten nowatorski sposób, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie w czym może Ci pomóc tego rodzaju ruch? Czy jest on naprawdę odpowiedni akurat dla Ciebie? Jeśli już zdecydujesz się na rozpoczęcie przygody z tym sportem, poradź się specjalisty bądź osoby, która ma w nim doświadczenie. I najważniejsze – nie zapominaj o właściwym obuwiu, bez którego trening nie będzie bezpieczny.
Zobacz co w swojej ofercie mają najpopularniejsze sklepy sportowe!




