Jazda na rowerze to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej – chętnie korzystają z niej osoby w różnym wieku. Jeśli zastanawiasz się, czy warto rozpocząć w ten sposób swoją przygodę z aktywnym trybem życia, przygotowaliśmy kilka argumentów, które mogą Cię do tego zachęcić.
Poprawa wydolności
Po ukończeniu 25. roku życia maksymalny pułap tlenowy (VO2 max) ulega obniżeniu. Spadek zdolności organizmu do przyswajania tlenu może być znaczący w przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia. Jeśli chcesz cieszyć się dobrą kondycją, która ma olbrzymie znaczenie dla codziennego funkcjonowania, zastanów się na wprowadzeniem ruchu do swojego życia. Co daje jazda na rowerze? Znacząco poprawia wydolność organizmu, dzięki czemu będziesz w stanie uniknąć zadyszki podczas wchodzenia na drugie piętro.
Ochrona przed chorobami układu krążenia
Na przestrzeni lat przeprowadzono liczne badania, które udowodniły, że nawet w przypadku osób amatorsko uprawiających sport można zaobserwować zwiększenie objętości wyrzutowej serca. Dzięki temu człowiek jest lepiej przygotowany do intensywnego wysiłku, co pozwala ograniczyć ryzyko zawału, udaru czy miażdżycy. Na rowerze bez problemu można wykonać trening cardio, który stanowi idealny przepis na poprawienie wydolności serca.
Wzmocnienie mięśni
Jazda na rowerze aktywizuje nie tylko nogi, ale również mięśnie przedramion, brzucha i pleców. Dlatego jest to znakomita propozycja aktywności fizycznej dla osób, które chcą wzmocnić wymienione partie mięśniowe. Regularne treningi zmniejszają też ryzyko zachorowania na schorzenia zwyrodnieniowe stawów.
Spalanie kalorii
Ile kalorii spala się na rowerze? Odpowiedź na to pytanie chcą znać przede wszystkim osoby, które szukają dobrego sposobu na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jeśli zaplanujesz regularne treningi i połączysz je ze zbilansowaną dietą uwzględniającą odpowiednią podaż energii, możesz osiągnąć naprawdę pozytywnie zaskakujące efekty w spalaniu tkanki tłuszczowej. Godzina jazdy na rowerze z prędkością ok. 15km/h pozwala spalić nawet 500 kalorii.
Oszczędności i ekologia
Podczas wymieniania zalet jazdy na rowerze warto wziąć pod uwagę kwestie ekonomiczne. Przemieszczanie się takim środkiem transportu pozwala zaoszczędzić pieniądze, które wydałbyś na przykład na paliwo lub bilety na komunikację miejską. Jeśli Twoje miejsce pracy nie jest zbyt oddalone od domu, możesz podróżować do niego na rowerze – w ten sposób zadbasz o atrakcyjną sylwetkę oraz dobrą kondycję organizmu i swojego portfela. Jazda na rowerze to doskonała propozycja także dla osób, które chcą zatroszczyć się o przyrodę – poruszanie się ekologicznym pojazdem umożliwia zmniejszenie emisji szkodliwego dla środowiska dwutlenku węgla. Nie musisz całkowicie rezygnować z jazdy samochodem – wystarczy, że jak najczęściej do transportu postarasz się wykorzystać rower, co nie powinno być trudne szczególnie w sezonie wiosenno-letnim, gdy warunki atmosferyczne zachęcają do aktywności fizycznej.