Nowy Rok, Nowa Ja? Skąd my to znamy? Badania wskazują, że niemal połowa Polaków traktuje początek roku jak początek lepszego życia i podejmuje noworoczne postanowienia. Jakie najczęściej? Króluje oczywiście chęć schudnięcia, regularnych treningów, zdrowszej diety, rzucenia palenia, a także bardziej ogólnie – zadbania o zdrowie. Swoje miejsce mają także innego typu pragnienia – rozpoczęcie oszczędzania czy znalezienia nowego hobby i powiększania kompetencji w wybranym obszarze. Tylko jakoś tak się składa, że po paru dniach wielkiego zapału do zmian, entuzjazm ustaje i wracamy do punktu wyjścia… Ale nie wszyscy. Co dziesiątej osobie udaje się bowiem wytrwać. Jaki jest ich sekret? Co zrobić, aby wytrwać w noworocznych postanowieniach?
1. Planuj… wcześniej
Im wcześniej przemyślisz co i jak chcesz zmienić, tym większa szansa, że się do tego dobrze przygotujesz. Chcesz z impetem zacząć od stycznia? Może zrób próbę jeszcze w grudniu. Spróbuj iść na trening, wytrzymać dzień bez papierosa albo ugotować zbilansowany posiłek według zasad żywieniowych, które chcesz wprowadzić w życie. Po co? Po to, aby sprawdzić, z jakimi trudnościami spotkasz się przy realizacji celów. Będziesz wtedy w stanie stworzyć także „plan B” na przyszłość, gdyby coś poszło nie tak, jak sobie to wymyślisz. Zapomniałaś treningowego topu? Może będziesz w stanie tym razem poćwiczyć w domu? Zabrakło jakiegoś składnika? Może da się go zastąpić innym? Nie możesz się powstrzymać przed sięgnięciem po papierosa? W jakich sytuacjach najczęściej się to dzieje? Dlaczego? Wcześniejsze planowanie to szansa na rozwiązanie tych problemów.
2. Nie wszystko naraz!
Myślisz: wszystko albo nic? Od razu albo wcale? Błąd! Może to brzmi banalnie, ale niestety, fakty są takie: przy wielu celach naraz istnieje większe prawdopodobieństwo, że odpuścisz. Nie tylko dlatego, że nagle kilka obszarów Twojego życia stanie na głowie. Także ze względu na fakt, że kiedy jedna z rzeczy nie wyjdzie, łatwiej będzie odpuścić kolejne. Przy jednym celu prościej się zmobilizować i zadbać o to, aby został zrealizowany. Pamiętaj, że zmiany, szczególnie te trwałe np. dotyczące stylu życia zawsze przychodzą z trudnością. Wypracowanie nawyku trwa nawet kilka tygodni. Jeśli koniecznie chcesz dokonać kompleksowej zmiany, spróbuj robić to w interwałach. Na przykład: pierwszy miesiąc to regularne treningi, w drugim dołączasz zdrowe odżywianie, w trzecim eliminujesz słodycze etc.
3. Im więcej szczegółów, tym lepiej
No dobrze, masz już ten jeden, upragniony cel. Powiedzmy, że brzmi on: schudnę. Nie uważasz, że to zbyt mgliste postawienie? Choć w przypadku ilości celów zasada brzmi: im mniej, tym lepiej, to w kwestii szczegółów, które ich dotyczą, jest na odwrót. Aby jak najbardziej zbliżyć się do sukcesu, musisz ustalić maksymalną ilość detali. Jeśli masz zamiar schudnąć, musisz zastanowić się, jaką strategię obrać. Będziesz wybierać spacer zamiast autobusu? Rower zamiast samochodu? A może zmienisz sposób żywienia? Jeśli tak, to na jaki? A może włączysz trening? Gdzie? Kiedy? Wielość pytań może Cię przytłoczyć, ale tylko wtedy, kiedy sobie na nie odpowiesz, będziesz w stanie wprowadzić zmiany w życiu, bo będziesz mieć zarys planu działania.
4. Plan działania i punkty kontrolne
Jednak sam plan działania także warto mieć. Najlepiej taki, który zakłada kilka punktów „kontrolnych” na drodze do osiągnięcia celu. Istnienie takich punktów nie tylko pozwoli Ci na ewaluację i podsumowanie dotychczasowych osiągnięć, ale sprawi, że będziesz mieć większe poczucie zbliżania się do celu. Poza tym daje pretekst do nagrodzenia się za mały sukces!
5. Dyscyplina zamiast motywacji
Masz skłonność do wiecznego szukania inspiracji i motywacji? A może te poszukiwania zajmują Ci cenny czas, który można by poświęcić na… działanie? Niestety, często mylimy motywację i dyscyplinę. Słynne hasło mówi: „motywacja to coś, co pozwala zacząć, a dyscyplina – coś, co pomaga wytrwać”. I taka jest prawda. Kiedy już znajdziesz motywację do działania, musisz zrobić coś, aby wytrwać w postanowieniu. A tu może pomóc tylko dyscyplina. Choć możesz więc zrobić wiele, aby ułatwić sobie realizację postanowień, nic nie zmieni się w Twoim życiu, dopóki nie odnajdziesz w sobie najważniejszego – samodyscypliny. Nie zniechęcaj się jednak. Warto się z nią zaprzyjaźnić, bo na pewno pomoże Ci w życiu nie tylko ten jeden raz! To co, jakie są Twoje cele na Nowy Rok?